Provence: bez znalosti jazyka na jih Francie nejen s mistralem v zádech

21.03.2021

Je to rok, co jsem se sbalila a vyrazila 1500 kilometrů se svým malým sebevědomím, velkým strachem a hlavou plnou očekávání na jih Francie. Před cestou jsem měla zajištěnou práci, která mi nabízela i ubytování. Francouzsky jsem se dokázala domluvit pár větami, lépe mi to šlo rukama a nohama nebo s Google traducteur J stačilo být jen kreativní. 

Mým bydlištěm na jeden krásný rok se stalo městečko Gordes, které se vám v plné kráse otevře už při příjezdu, kaskádovitě stavěné domy namačkané na sobě, s dominantním zámkem na vrcholu. Vesnici se přezdívá místními "coeur de provence" a zcela zaslouženě. 

Začínala jsem pracovat jako femme de chambre, tak se tu říká uklízečkám, v krásném hotelu s dechberoucím výhledem na "zlatý trojúhelník" Luberon. Pracovat v cizí zemi bez znalosti jazyka je těžké a vyžaduje to hodně nadhledu. Přišlo mi jako bych se v situacích dostávala až na dno a objevovala úplně nové úrovně fiaska J, které opravdu z naší domoviny nepoznáte. Já měla obrovské štěstí na lidi okolo sebe, kteří mě přijali a učili mě, takže jsem se dokázala hravě začlenit a těšila jsem se novým zkušenostem s úsměvem od ucha k uchu. 

Do půlky března šlo vše tak, jak jsem chtěla, pracovala jsem, učila se, poznávala až do covidové katastrofy, která nás všechny zavřela do konce května ve svých domovech. Rozhodla jsem se zůstat, za tu chvíli jsem se stihla seznámit s lidmi, kteří mě podporovali a pomáhali celou dobu karantény. Především mi pomohli s jazykem a z mé francouzské mluvy typu "moi, toi, la bas" J se po roce stala vcelku obstojná komunikace. Do dneška jsou mými skvělými přáteli a za to vše jim patří velké DÍKY a klobouček. 

Gordes
Gordes

V červnu se vše vrátilo alespoň částečně do normálu, a i já mohla znovu začít pracovat a cestovat.

Provence je historická země, území se rozprostírá od Francouzské riviéry, kde se můžete zchladit před jižanském sluncem v azurovým pobřeží, až po provensálské alpské vrcholy, s neposkvrněnou přírodou. Od Arles, kde si můžete užít bitvu mezi camargským býkem a matadorem až po Nice, do kterého se snad každý zamiluje.

Nice
Nice

Jako sama, žena, jsem si volila takové místa, která pro mě byla bezpečná a mohla jsem je s klidem navštívit. Velká města, jako je Marseille, Avignon, Aix en Provence, Arles, Nice, jsem navštívila vždy jen v doprovodu. 

Troufám si říct, že pro ženu, která by se tu pohybovala sama, je to v dnešní době extrémně nebezpečné. Muslimové žijící ve Francii a rodilí Francouzové jsou dvě naprosto odlišné kultury a islámský radikalismus se stal realitou v těchto regionech.

Místa, kde jsem se cítila skvěle, bezpečně, svobodně a naprosto okouzlená, byly malé vesničky, které si myslím a doufám, zůstanou i nadále tím, co tvoří Provence. Pár z nich si dovolím zmínit:

Valensole, malé a útulné městečko, kde zjistíte, že ještě existují místa, kde se zastavil čas a které vás zasáhne opojnou vůní levandulí a dechberoucím pohledem na nekonečné lány.

Opatství Sénanque s klášterem, který je velmi strohý a skromnost a pokora tady číší naprosto ze všeho. Místní mniši se zde starají o své levandulová políčka, ze kterých následně vyrábějí vyhlášený levandulový med.

Les Beaux de Provence, kde nad bílými vápencovými útesy se vypíná zřícenina citadely, naprostého historického skvostu, kde z dřívější citadely hrůzy se stal symbol milostné romantiky a "Cour d'Amour".

Carrierès de Lumières což je ohromující vystoupení, probíhající v bývalém lomu nazývaným Les Grand Fonds. Já měla tu čest zhlédnout film španělského architekta Antoni Gaudí a extravagantního malíře Salvador Dalí.

Saint Rémy de Provence, jedno z nejstarších měst ve Francii, kde málokterý turista nevyhledá rodný dům Nostradama, proroka zkázy a jednoho z největších astrologů dějin.


Irena Z.

Jaké to asi je, sbalit to nejdůležitější a odjet do ciziny bez znalosti jazyka? Vyměnit hektické pracovní nasazení za poklidný život v Provence? V článku se s námi Irena podělí o své znalosti a také přidá pár úžasných míst, kam se v tomto nádherném koutě Evropy podívat.