Po podmořských památkách Sicílie

27.03.2021

Když jsem dostala nabídku práce na Sicílii, okamžitě mi začala proudit hlavou spousta myšlenek.

Již dříve jsem bloudila těmi kouzelnými starými uličkami v Katánii, procházela se po krásném pobřeží přístavního města soli - Trapani, užívala výhledy na dechberoucí vulkán a třepala se strachy po nocích v městečku Palermo.

Tentokrát jsem ale dostala šanci objevit i podvodní mořský svět této extravagantí země.

Jako instruktorka v potápění jsem již pracovala na spoustě různých míst v cizině, na různých městech, ostrovech, pobřežích, vyhledávala mořský život, zvířata, jeskyně... ale nikdy by mě nenapadlo s jakou chutí se vydám nořit do moře, které obklopuje tak historicky a archeologicky významnou zemi.

Místo, kam mě pozvali za prací se jmenovalo Giardini-Naxos, velmi blízko u městečka Taormina na východním pobřeží. Taormina je město sedící na kopci, odkud začínají pěší cesty vedoucí k Etně, je také známá díky kamennému amfiteátru Antico di Taormina - Řecké divadlo, které bylo později přestavěno Římany, odkud je krásný výhled na Etnu, město i pobřeží.

Zatímco Taormina se pyšní svým vysokým postavením, Giardini - Naxos je malé městečko v zátoce Jónského moře, které se line kolem pláže s výhledy na krásné kopce.

Při příjezdu autobusem, mě můj budoucí šéf vyzvedl a zavezl rovnou ke krásné staré dřevěné lodi v přístavu. Tam jsem již potkala svůj tým - vřelého a vysmátého Angela a charismatického Dušana. Ani jeden neuměl moc dobře anglicky, takže já na ně mluvila španělsky a oni mi odpovídali italsky. Po několika týdnech jsme se všichni zlepšili v jazycích toho druhého a naše komunikace se poté vedla v mé lámané italštině.

První týdny jsme strávili opravováním lodi, byla sice nově koupená, ale ve strašném stavu, navíc jsme čekali na příjezd turistů.

Jeden večer mně Angelo pozval na večeři, chtěl abych poznala jeho ženu. S radostí jsem pozvánku přijala a těšila se, že poznám, jaké zvyky mají na Sicílii.

To jsem ještě nevěděla, že jeho žena byla z Ruska. Na Sicílii žila již několik let, ale ruské rysy se nedaly přehlídnout. K jídlu ale navařila spoustu sicilských dobrůtek a specialit, přes kalamáry po různé ryby, samozřejmě těstoviny a skvělé víno k tomu.

U večeře jsme konzultovali všechno možné, až jsme se dostali k potápění na Sicílii a historickým podvodním památkám. Angelo mi ukazoval spousty věcí co našel, nejnadšenější byl ze starého prstene, který věnoval jeho ženě. Dále pak měl spousty zlomků talířů s římskými a řeckými znaky, vázy, mince a různé úlomky. Všechno si to schovával a vystavoval ve své malé knihovně.

Nemohla jsem se dočkat až sama budu vyhledávat staré památky pod vodou.

Po několika týdnech začali přijíždět turisté, život na Sicílii začal být plný práce a místo hledání váz a prstenů jsem jen hlídala své zákazníky, a tak utekl můj pobyt na Sicílii jako mrknutí oka.


Eliška - EM photography

Mladá a dobrodružná instruktorka potápění, cestovatelka a milovnice autentické kultury. Pokud chcete vidět její krásné fotky z podmořského světa nebo si s ní domluvit osobní výpravu do poznávání podmořského světa, podívejte se na její Instagram.