Jihovýchodní pobřeží Španělska – 5 míst, která si zamilujete

03.03.2021

Dlouhé písečné pláže, sluncem zalité dny a nádherná města? Tak to je jihovýchodní pobřeží Španělska. Kuba a Míša jej projeli v rámci jejich roadtripu kolem Pyrenejského poloostrova. Společně s nimi si ukážeme jejich pět nejkrásnější míst v okolí pobřeží Andalusie. Podíváme se na pobřeží Costa del Sol, projdeme si Sevillu, a dokonce zavítáme i na Gibraltar. 

Gibraltar
Gibraltar
Sevilla
Sevilla

Do Španělska jsme zavítali v roce 2018, když jsme během prázdnin se starou Astrou objížděli Pyrenejský poloostrov, Francii a Švýcarsko. Projet celé jihovýchodní pobřeží nám zabralo asi 14 dní. Na vzdálenost přibližně 3x delší než je ČR to není mnoho času, ale i tak jsme stihli navštívit plno zajímavých míst. Pro vás jsme vybrali nádherná místa v oblasti Andalusie, která si opravdu zamilujete.

Costa del Sol

Slunečné pobřeží (Costa del Sol) je jedno z nejznámějších pobřeží ve Španělsku. Tradiční letoviska jako Málaga nebo Marbella pro tentokrát vynecháme a vydáme se do klidnějších destinací. Jednou z nich je letovisko Nerja, kde stojí za vidění vyhlídka Balcón de Europa. Zde se vám naskytnou pěkné výhledy na moře a v okolí najdete nádherné pláže. Kromě toho vám nad hlavou budou prolétávat pestrobarevní papoušci. Projít si můžete také zbytek města s bílými domy, které jsou pro Španělsko typické. Lákavý je také jeskynní komplex Cueva de Nerja, kde uvidíte jeden z největších stalagnátů na světě. Až vás koupání a opalování omrzí, vydejte se do hor.

Ronda

Městečko Ronda se nachází v horách nedaleko od pobřeží. Ronda je charakteristická svými bílými domky, výhledy na okolní hory, a především kaňonem řeky Grande, přes který vede úchvatný most Puente Nuevo. Projděte uličkami do centra města až k mostu. Čekají vás pěkné výhledy na zdejší kopce a obchůdky se suvenýry. Veškeré centrum dění a pěkná místa k vidění jsou nedaleko mostu, takže jen stačí přejít a dostanete se k parku Alameda del Tajo. Tady si kromě prohlédnutí arény pro býčí zápasy (Plaza de Toros) můžete odpočinout ve stínu, skočit na záchod a dobrat vodu z kohoutku. V létě je totiž ve vnitrozemí Španělska opravdu horko. Plni nových sil se po schodech dolů od mostu dostanete k vyhlídce La Hoya del Tajo, kde si jej můžete vyfotit ze spodu. Energii ale nevyčerpejte úplně, čeká nás totiž prohlídka Gibraltaru!

Gibraltar

Gibraltar technicky do Andalusie nepatří (náleží k území Velké Británie), ale rozhodně stojí za to jej navštívit. Již samotný příjezd na poloostrov je zážitkem. Čeká vás kontrola na hranicích a přejezd přistávací plochy letiště. Musíte však vychytat správný čas, kdy zrovna nepřistává letadlo. Nejzajímavější na Gibraltaru je samozřejmě známá skála. Vstup na ní a do celého areálu přírodní rezervace je placený. S rozšířenou vstupenkou se můžete podívat do hradu Moorish, projít si vojenské tunely uvnitř skály a navštívit další zajímavá místa. Nás lákali hlavně opice a výhledy na Afriku, a na to základní vstupné bohatě stačí. V rámci tohoto lístku je i vstup na visutý most nebo vzrušující Skywalk s 200metrovou hloubkou pod vámi. Cestou určitě uvidíte makaky.

Tip: Vezměte si s sebou oříšky a můžete opice opatrně krmit.

Od Skywalku pokračujte po schodech a úzké stezce až k batalionu na Upper rock. Jsou zde průchozí chodby, dělo z Druhé světové války a krásné výhledy na lodě a průliv. Když budete mít štěstí na počasí, uvidíte až do Afriky. Pokud vás lákají zajímavosti mimo přírodní rezervaci, projděte si hlavní ulici (Main street) se suvenýry, odpočiňte si v botanické zahradě, ve které jsou mimo zajímavých rostlin také zvířata nebo se válejte na pláži Catalan bay, případně Sandy bay. Určitě nevynechejte ani nejjižnější bod Gibraltaru Europa point, kde se dá parkovat zdarma. Naleznete zde pěkné výhledy, maják a vojenské bunkry.

Pláž Bolonia

Byl by hřích si neužívat horké letní počasí u moře. Tato nenápadná pláž se nachází kousek od divoké Tarify na Pobřeží Světla (Costa de la Luz). Vliv Atlantického oceánu je už znát, takže jsou zde vlny, moře je studené a pořádně fouká. To jistě ocení kiteboardisti a surfaři, ale na koupání to zrovna ideální není. Proto vás určitě potěší velká písečná duna, která je navátá na okraji pláže. Dá to docela práci na ni vyjít, ale pro někoho, kdo nikdy nebyl na Sahaře, je to skvělý zážitek. Nejen díky písku a polohy u Gibraltarského průlivu si budete připadat jako v Africe. Pohled z písečné duny na koruny stromů přírodního parku Estrecho vás určitě uchvátí. Již máme za sebou pár set km po Andalusii a ještě jsme nenavštívili její hlavní město. Vydejme se tedy do Sevilly.

Tip: Za zmínku stojí také nejjižnější město Španělska Tarifa. Vyplouvají odtud trajekty do Maroka a nachází se zde nejjižnější bod pevninské Evropy.

Sevilla

Sevilla je jedním z největších měst Španělska a je tady spousta zajímavých památek k vidění. Vhledem k vnitrozemské jižní poloze je tu v létě opravdu horko. Teploty okolo 40 ℃ nejsou výjimkou. K pohybu po městě je tak možná lepší využít MHD nebo autobus Hop ON Hop OFF, který s vámi objede ta nejzajímavější místa. My ale chodíme všude pěšky a jako první se vydáme na známé náměstí Plaza de España s úchvatným půlkruhovým palácem, který patří mezi nejkrásnější budovy Sevilly. Přilehlý park Maria Luisa plný palem a krásných altánků také stojí za procházku. Kolem budovy univerzity pokračujte ke královskému paláci Alcázar, který je jednou z hlavních památek celého Španělska. Nedaleko od něj stojí katedrála Panny Marie patřící k největším na světě. 

V srdci města na náměstí Plaza Nueva stojí zajímavá budova radnice (Casa Consistorial de Sevilla). Skrz uličky centra města projděte až k Metropol Parasol. Pokud máte rádi zajímavou architekturu, pak vás stavba určitě nadchne. Vesmírná konstrukce nabízí placenou vyhlídku, tržiště a restaurace. Kolem několika kostelů můžete projít až k bráně Arco de la Macarena a odtud k řece Guadalquivir. Podél ní se můžete příjemně projít a třeba se ještě zastavit u věže Torre del Orto, ve které je námořnické muzeum.

Pár slov závěrem

Španělsko patří mezi největší země Evropy. Kdyby chtěl člověk poznat všechny krásy a zajímavosti, musel by tu strávit podstatnou část života a ani to by možná nestačilo. Zmíněné perly Andalusie jsou snadno dostupné a určitě si je zamilujete. Pokud byste se o nich chtěli dozvědět více informací nebo poznat další zajímavá místa mrkněte na náš web do sekce Španělsko.


Kuba a Míša alias Discovertheworldcz

Lowcost cestovatelé, kteří poznávají svět. Cestování se stalo jejich největším koníčkem a částečně i prací. Milují hory, přírodu, moře a vše, co k cestování patří. Své zážitky a zajímavá místa rádi sdílí s vámi, abyste i vy mohli vyrazit za dobrodružstvím. Vše o jejich cestách najdete na webových stránkách, na YouTube kanále nebo Instagramu. Tak neváhejte a objevte s nimi svět.